Dodatočné zateplenie konštrukcieSúčasťou rozsiahlejších rekonštrukcií býva aj oprava izolácie, ktorá predtým stavbu chránila. Často sa však stáva, že pôvodná izolácia značne zdegraduje a nie je možné ju úplne odstrániť. Zároveň je však izolovaný priestor ťažko dostupný pre položenie novej izolácie. Riešením je fúkaná izolácia, ktorá sa dostane všade a bez nutnosti rozoberania konštrukcie. Fúkanú izoláciu je možné aplikovať aj na už existujúcu izoláciu a vykonať tak dodatočné zateplenie bez nutnosti odstránenia pôvodnej izolácie – polystyrénu či minerálnej vaty.
|
Zateplenie väzníkového krovuTento typ krovu sa v novostavbách používa najčastejšie. Má ho takmer každý bungalov a je pomerne členitý. Aj preto sa nevyužíva ako obytný priestor, skôr ako úložný, ktorý ocení každá rodina. Vzhľadom k členitosti krovu je dôležité položiť izoláciu tak, aby sa dostala do všetkých častí a doliehala úplne tesne ku konštrukcii. Len tak sa vyhnete tepelným mostom a úniku tepla v zime.
|
Zateplenie pultovej strechyPultová strecha je z konštrukčného hľadiska jednoduchá, ekonomický je aj jej nízky sklon. To však znamená, že má aj menší podkrovný priestor, v ktorom je ukladanie doskovej izolácie pomerne náročné. Takéto strechy sa využívajú aj na zachytávanie slnečnej energie a preto je dôležité izolovať ich kvalitne, aby teplo neprestupovalo aj do obytných miestností.
|
Zateplenie podkroviaAk plánujete podkrovie, izolácia vám môže dopomôcť k tomu, aby sa vám v ňom dobre bývalo a žilo. Na izoláciu myslite aj v tom prípade, že podkrovie plánujete zobytniť až po pár rokoch bývania v dome. Ak spravíte zateplenie na prvýkrát dobre a kvalitne, vyhnete sa dodatočnému zatepľovaniu a výdavkom. Kvalitná izolácia priamo ovplyvní klímu v lete aj v zime vo vašich miestnostiach v podkroví, alebo pod ním.
|
Zateplenie trámového stropuStaršie domy mali často trámovú konštrukciu, ktorá mala z vrchnej strany doskové záklopy alebo škvarobetónový poter. V takomto strope sa nachádzala dutina cca 13 – 25 cm vysoká, ktorú by ste doskovou izoláciou vyplnili len vtedy, ak by ste konštrukciu rozobrali a poskladali späť. To je náročné na čas, a taktiež vám nikto nezaručí, že sa s izoláciou dostanete úplne všade a že vám časom nevzniknú tepelné mosty, cez ktoré vám teplo môže unikať preč.
|
Zateplenie drevostaviebDrevostavby nie sú len malé historické slovenské domčeky na vidieku. Uplatnenie našli aj ako bytové domy, rekreačné domy, penzióny alebo reštaurácie. Pri drevostavbe je dôležité, aby izolácia okrem udržania tepla dostatočne prepúšťala vlhkosť a tým regulovala aj čistotu vzduchu v drevostavbe. Ak už investujete do drevostavby a chcete, aby vám to oplatila svojou dlhou životnosťou, pri výbere izolácie nie je šetrenie na mieste.
|
Zateplenie dvojplášťovej strechyIde o domy v tvare kocky, klasické domy zo 60-tych až 70-tych rokov. Majú medzistrešný priestor, do ktorého sa dá vojsť, ale izolácia je v ňom náročná, pretože jeho výška je maximálne do 80 cm. Ukladať tu role sklenej vaty preto často majiteľov týchto domov od zateplenia odrádza. Ak v dome bývajú dve rodiny, alebo je dom rozdelený na obytnú časť na hornom poschodí a oddychovú na dolnom, majitelia citeľne vnímajú, že počas leta je klíma na poschodí nepríjemná, v miestnostiach je teplo. V zime je vrchná časť kvôli tepelným mostom náročnejšia na vykurovanie.
|