Kalkulácia

Praktické rady pri izolovaní strechy a podkrovia po rekonštrukcii domu. Akú izoláciu zvoliť?

 

Pôvodná izolácia strechy alebo podkrovia môže časom zdegradovať. Zdegradovaná izolácia už neizoluje na 100 %, prepustí teplo, vlhko, ale i hlodavce. Ako izoláciu opraviť? Naše postrehy z praxe nájdete v článku.

 

 

 

 

Pri rekonštrukcii domu myslite aj na opravu izolácie

Rekonštrukcia domu neobnáša len výmenu okien alebo zateplenie obvodových stien. Myslieť treba aj na izolovanie strechy alebo podkrovia. Ak už tieto priestory izolované boli, treba sa pozrieť na to, ako a čím. Treba skontrolovať, či je izolácia v dostatočnej hrúbke a na všetkých miestach. Či je jej vrstva súvislá a ako je položená v úzkych priestoroch. Izolácia by mala dokonale priliehať aj ku konštrukcii krovu. Ak je medzi ňou a krovom voľné miesto alebo špára, nie je to dobré. Tieto miesta voláme tepelné mosty. Práve cez ne kvôli zlému výberu či položeniu izolácie uniká teplo von, alebo naopak, preniká dnu. Všetky tieto chyby vám potom bránia úsporne vykurovať, alebo si udržať príjemnú klímu v priestoroch počas leta. Ak zvolíte vhodnú izoláciu, tepelným mostom sa viete bez problémov vyvarovať.

 

 

 

 

Izoláciu je možné opraviť aj v starších domoch, ktoré mali palach

V starších domoch bojujú často majitelia s otázkou čo spraviť s palachovým stropom. Ten sa využíval najmä pri drevených trámových stropoch. Na tieto trámy sa zospodu pripevnilo drevené bednenie a keďže by na dreve omietka nedržala, prirobil sa na debnenie palachový rošt. Dnes sa toto riešenie už technicky nepoužíva, ale pri rekonštrukciách starších domov, chát alebo vidieckych domčekov naň ešte natrafíme. Nie vždy je takýto strop v dobrom stave a nie každá izolácia je na tento typ stropu vhodná.

 

 

 

 

Palach dobre zaizolujete fúkanou celulózovou izoláciou

V prípade, že sa vám podarilo palachový strop zrekonštruovať tak, že ste palach úplne neodstránili, myslite aj na zateplenie stropu po rekonštrukcii. Ideálna izolácia je v tomto prípade fúkaná celulózová. Nie je ťažká, takže historický alebo starší strop zbytočne nezaťaží. Aplikuje sa fúkaním, čiže prenikne do všetkých dutín a škár, čo je pri dodatočnom izolovaní veľmi dôležitá vlastnosť. Celulózová izolácia odpudzuje hlodavce a plesne, čo vo vidieckej chalupe tiež oceníte. Táto izolácia dýcha, je paropriepustná a preto pomáha predĺžiť životnosť celej stavby/konštrukcie. Dobre drží teplo, takže ak vykurujete tuhým palivom (čo obnáša aj nejakú tú prácu s chystaním a sušením dreva), nakúrené teplo sa v miestnosti dlhšie udrží. Fázový posun, čiže prestup tepla, nastáva pri tejto izolácii po 6,7 hod. v prípade 25 cm aplikovanej vrstvy.

 

 

 

 

Aj staršie stropy po rekonštrukcii je možné efektívne zaizolovať

 

Staršie domy a palachové stropy môžete izolovať fúkanou celulózovou izoláciou.

 

 

 

 

Trámové konštrukcie nemusíte kvôli izolovaniu rozoberať

Trámová konštrukcia sa vyznačuje dutinou, ktorá vznikne medzi podbitím z debnenia zhora a zospodu. Majitelia domov s trámovou konštrukciou občas volia pri izolovaní nie príliš jednoduchý spôsob – rozoberú konštrukciu, vyberú pôvodný izolant (často to býva škvara, ale nájde sa aj palach), položia novú izoláciu a vrátia strop do pôvodného stavu. Aj pri tomto náročnom postupe však nedocielia 100 % pokrytie plochy vybraným izolantom, pretože napríklad minerálna vata alebo polystyrén nemajú vlastnosť priľnúť k drevenému trámu. Aj pri natesnaní na konštrukciu stále ostávajú milimetre voľného priestoru, čiže potenciálne tepelné mosty, cez ktoré teplo unikne preč. Alebo sa cezeň dostane hlodavec, vlhko, pleseň.

 

 

 

 

Fúkaná izolácia sa do trámovej konštrukcie dostane raz-dva

V prípade izolovania fúkanou celulózovou izoláciou vás žiadne rozoberanie trámovej konštrukcie nečaká. V konštrukcii sa spraví otvor (alebo pár otvorov, podľa plochy), do ktorého sa vsunie hadica. Cez hadicu sa fúkaním aplikuje do celého priestoru dutiny trámového stropu celulózová izolácia. Táto izolácia dokonale priľne ku konštrukcii – povedali by sme, že ju doslova obkolesí. Fúkaním vytvoríme súvislú vrstvu, ktorá nedegraduje a udržiava si svoje izolačné vlastnosti takmer 50 rokov. Navyše je odolná voči ohňu, plesniam či hlodavcom. Výborne a ekologicky izoluje, čo majitelia starších domov ocenia. Celá práca zaberie približne 6 hodín, samozrejme, v závislosti od veľkosti plochy alebo náročnosti izolovanej konštrukcie. Stále je to však menej, ako keby ste mali rozoberať strop, vymeriavať minerálnu vatu, rezať ju a ukladať.

 

 

 

 

Trámové konštrukcie sa fúkanou izoláciou zateplia efektívne, aj rýchlo

 

Trámové konštrukcie môžete izolovať fúkanou celulózovou izoláciou.

 

 

 

 

Dvojplášťové strechy sú pri zatepľovaní riadne tvrdým orieškom...

Tieto domy, takzvané „kocky“, majú medzistrešný priestor, do ktorého je síce možné vojsť, no pohyb a precízne ukladanie izolácie je v ňom už oveľa ťažšie. V niektorých miestach takmer nemožné. Položiť sem minerálnu vatu len tak, ako vládzete a kam dočiahnete, nie je vhodné riešenie. Sú to prakticky vyhodené financie do koša. Ak tieto strechy nie sú dobre zateplené, prejaví sa to na komforte bývania jednotlivých členov rodiny. Vykašľať sa na izolovanie tiež nie je riešenie, pretože v týchto domoch je kúrenie pomerne drahá záležitosť a to práve kvôli teplu unikajúcemu cez nezateplenú strechu preč.

 

Ak takýto dom obýva dvojgeneračná rodina, tá na vrchom poschodí zaručene počas leta nameria v miestnostiach vyššiu teplotu než rodina na prízemí. V zime môžu zase obyvatelia vrchného poschodia sledovať, ako sa im na streche vplyvom prechodu nakúreného tepla cez strechu von topí sneh. Toto nie je žiaduce, pretože nekúrite preto, aby ste roztápali sneh na streche. Kúrite predsa preto, aby vám bolo teplo vnútri.

 

 

 

 

Fúkané izolácie sa používajú aj pri zatepľovaní dvojplášťovej strechy

Aj v tomto prípade sa nám v praxi osvedčili fúkané izolácie, konkrétne fúkaná celulózová izolácia. Výška medzistrešného priestoru má maximálne 80 cm, čo pre vstup pracovníka s hadicou stačí. Hadica sa postupne nasmeruje do všetkých kútov priestoru a fúkaním sa nanáša súvislá vrstva izolácie, ktorá vydrží takmer 50 rokov. Celulózová izolácia má výborné tepelno-izolačné vlastnosti. Počas leta neprepustí teplo zvonku rýchlo dnu (pri vrstve 25 cm začína teplo pozvoľna prestupovať až po 6,7 hodine) a počas zimy ho zase dlho udrží vnútri. Ak dvojplášťovú strechu zaizolujete fúkanou izoláciou z celulózy, nemusíte riešiť žiadne montáže klimatizácie. Po zateplení by ste do 4 - 5 rokov, v závislosti od veľkosti domu, izolácie obvodových múrov či zdroja vykurovania, mali pocítiť šetrenie nákladov za vykurovanie, ktoré sa môže vyšplhať až na číslo 35 %.

 

 

 

 

Izolácia dvojplášťovej strechy výrazne zlepší komfort bývania na vrchnom poschodí

 

Dvojplášťové strechy môžete izolovať fúkanou celulózovou izoláciou.

 

 

 

 

Fúkaná celulózová izolácia sa nám ako dodatočný izolant v praxi osvedčila

S fúkanými izoláciami pomáhame našim klientom izolovať nielen novostavby, ale aj staršie domy, alebo domy po rekonštrukcii. Máme preto skúsenosti aj s dodatočným izolovaním v priestoroch, kde izolácia časom padla, ochabla, stratila svoje vlastnosti, alebo nebola pri pokladaní profesionálne uložená. Aj na takúto prakticky nefunkčnú izoláciu je však možné aplikovať novú vrstvu fúkanej izolácie. Vlastnosti fúkanej izolácie budú rovnaké, ako keby sa pod ňou stará izolácia nenachádzala. To je úžasná vlastnosť fúkanej celulózy, ktorú naši zákazníci veľmi oceňujú.

 

 

 

 

Aplikácia je rýchla a bezodpadová, v zabehnutej domácnosti si ju ani nevšimnete

Ak ste o fúkaní izolácie nikdy nepočuli, pozrite si naše video. Uvidíte, že fúkanie izolácie nie je náročné na váš čas, a ani na upratovanie. Nemusíte zháňať žiadny materiál, premýšľať, čo s odrezkami alebo s neporiadkom. Celý proces vyzerá tak, že naša firma príde na miesto s technikou aj materiálom, a po aplikácii si všetko zase vezme späť. Nemusíte sťahovať nábytok, nemusíte si brať voľno z práce, aby ste dom dali do poriadku. Dodatočné izolovanie fúkanou izoláciou je naozaj veľmi praktické, čisté a rýchle (porovnávame ho s kladením klasickej izolácie v roliach, alebo doskovej polystyrénovej izolácie).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Máte otázky, chcete sa poradiť? Pokojne nám zavolajte!

 

Volať

 

 

 

 

Autor článku: Miroslav Plačko, majiteľ Instalem

 

 

Späť na ostatné články

 

 

Kontaktujte nás
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia