Príchod jesenných dní odštartuje vykurovaciu sezónu. Ak chcete ušetriť na nákladoch za vykurovanie, nehľadajte nového dodávateľa plynu či elektriky. Stačí, ak budete s už nakúreným teplom hospodáriť premyslene. Úspora sa zaručene dostaví.
Teplo z radiátorov alebo z podlahového kúrenia stúpa nahor a počas stúpania zohrieva vykurovanú miestnosť. Aby v miestnosti ostalo, musíte mu to „prikázať“. Akonáhle totiž teplo narazí na staršie okná, nezateplenú fasádu alebo zle zaizolovaný strop, unikne z domu preč. Jeho únik znamená v praxi tepelnú stratu, a teda ďalšie náklady na vykurovanie.
Teplo z domu neuniká iba cez okná, dvere alebo steny. Značný, a to až 30 % únik nastáva práve pri strechách a stropoch. Nesprávne zaizolovaný strop, prípadne vôbec neizolovaný strop, prepúšťa nakúrené teplo z miestností do priestoru pod strechou a zbytočne vám predražuje vykurovanie. Ak nemáte obytné podkrovie a priestor pod strechou slúži len ako sklad sezónnych vecí, uvedomte si, za akú zbytočnú vec platíte peniaze. Je to rovnako zbytočné, ako keby ste v zime kúrili pred vchodovými dverami – nemá to pre vás žiadny úžitok.
Koľko tepla vám v dome uniká? |
Tento spôsob je nielen ekologickejší, ale aj ekonomickejší pre vašu peňaženku. Pár dobrých tipov ako neplytvať teplom, ktoré ste už vytvorili a zaplatili zaň, prinášame aj my.
Nenechávajte okná otvorené príliš dlho. Miestnosť síce vyvetráte, ale prídete o nakúrené teplo, ktoré potom musíte znova vyrobiť. Spravte rýchly, intenzívny prievan. V prípade, že riešite stavbu nového domu alebo rekonštruujete, pouvažujte nad rekuperáciou vzduchu, ktorá vetrá za vás a nepotrebuje k tomu ani otvorené okná.
|
Ak odchádzate z domu na dlhší čas preč (ráno do práce a prichádzate večer), znížte teplotu vykurovania, ale nevypínajte kúrenie úplne. Opätovné naštartovanie kúrenia a vykúrenie miestnosti zhltne viac energie ako temperovanie. To isté odporúčame robiť aj počas noci.
|
Keď v miestnosti nie ste, zatvorte ju. Otvorené dvere pomáhajú vzduchu a tiež teplu „presúvať sa“ medzi miestnosťami a unikať vďaka prievanu. Zatvárajte najmä dvere do chodieb, hál, pivnice či do komory.
|
Treba si uvedomiť, že nad celou plochou domu, ktorý je vykurovaný, stojí strecha. Cez ňu sa nakúrené teplo stráca preč práve preto, že ho prepustí váš nezaizolovaný strop. Stropnú konštrukciu môžete izolovať aj dodatočne a to bez nutnosti rozoberania, alebo náročných stavebných úprav.
|
Fúkaná celulózová izolácia je najvhodnejší kandidát na dodatočné či prvotné izolovanie stropnej konštrukcie. Použitá môže byť v murovanom dome aj v drevodome, využíva sa pri izolovaní dvojplášťových striech alebo striech na panelových domoch. Dobre izolovaný strop zadrží nakúrené teplo a do okolia ho neprepustí nárazovo. Pri štandardnej hrúbke celulózovej izolácie 25 cm dokáže fúkaná izolácia zabrániť prestupu na 6,7 hodiny. Ani po tomto čase nenastane výrazné ochladenie interiéru a preto nie je nutné gradovať vykurovanie či zbytočne prekurovať obytné miestnosti.
Nezaizolovaná škára alebo štrbina v strope či v streche vytvorí nakúrenému teplu únikovú cestu. Ak ste práve kývli rukou nad tým, že koľko toho tepla môže ujsť cez škáry či úzke štrbiny preč, nerobíte dobre. Skúste sa znova pozrieť na obrázok s tepelnými stratami. Vidíte, že teplo uniká cez okná, dvere či steny. Pri novostavbe alebo rekonštrukcii môžete eliminovať počet či veľkosť okien v dome, strop však tvorí súvislú plochu, ktorá teplo zachytáva. Buď ho potom ďalej prepustí, alebo nie. Ak má strop nedokonale zateplené miesta alebo miesta úplne bez izolácie, vzniku tepelných mostov nič nebráni. Cez tepelné mosty teplo v zime uniká, v lete zase prúdi do obytných miestností a prehrieva ich. Fúkaná izolácia sa vďaka spôsobu aplikácie (fúkaniu) dostane všade, aj do úzkych priestorov. Jej vrstva bude v rámci celého stropu rovnomerne hrubá.
Izolovaný strop teplo neprepustí preč, v dome ostane príjemné teplo.
|
Strop bez izolácie dovolí teplu uniknúť a vy musíte kúriť viac.
|
Musí byť ale izolovaný správne. Klasická polystyrénová izolácia sa nedostane do všetkých miest. Aj keď sa snažíte ukladať ju tesne k sebe, stále budú medzi doskami špáry, ktoré sú ideálne pre vznik tepelných mostov. Polystyrén alebo sklenená vata sa navyše ťažko aplikujú na zle dostupné miesta (rohy, priestor v rámci väzníkovej konštrukcie) a nikdy nepokryjú 100 % plochy, ktorá izoláciu potrebuje. Fúkaním je možné aplikovať izoláciu všade a veľmi rýchlo, bez potreby merania, rezania materiálu alebo riešenia čo s odpadom po aplikácii.
Kúrte menej už túto zimu! Hoci jeseň klope na dvere, stále máte možnosť pripraviť sa na vykurovaciu sezónu aj dobre, aj včas. Ak sa rozhodnete pre fúkanú celulózovú izoláciu, investíciu pocítite už túto zimu. Izolačné vlastnosti celulózovej izolácie sa časom nestrácajú, vydržia desiatky rokov, izolácia nedegraduje. Nie je potrebné nič rozoberať, búrať, sekať alebo rezať. Izolácia je nafúkaná prostredníctvom hadice priamo do priestoru pod strechou. Celý proces je čistý, rýchly a nevyžaduje vašu asistenciu. V priemere trvá aplikácia do 6 hodín, v závislosti od veľkosti izolovanej plochy.
|
Aj v starších domoch je fúkaná celulózová izolácia výhodným riešením. Ušetrí peniaze, ale aj starosti, pretože dodatočné izolovanie priestorov je náročnejšie, ako izolovanie priestorov v novostavbe. Nemusíte mať strach ani z toho, že budete mať v miestnostiach plno prachu, polystyrénových guľôčok alebo vlákien zo sklominerálnej vaty. A nemusíte si ani kaziť víkend náročnou prácou a riešiť čo s odpadom a s odrezkami. Fúkaná celulózová izolácia je odporúčaná aj do starších domov, ktoré prešli rekonštrukciou, prípadne do novostavieb, ktoré už izoláciu majú. Celulózová izolácia sa môže nafúkať na pôvodný izolant, nestráca žiadnu zo svojich izolačných vlastností. Táto izolácia sa pre svoju ekologickosť a paropriepustnosť odporúča do drevodomov či do chát, zrubov a vidieckych chalúp. Práve majitelia vidieckych domčekov ocenia možnosť aplikácie priamo na pôvodné palachové stropy, bez nutnosti rozoberať tieto stropy.
Zavolajte, dohodneme sa a do dvoch týždňov máte hotovo!Cenovú ponuku vám vypracujeme zadarmo. Radi vám osobne alebo telefonicky vysvetlíme výhody fúkanej izolácie a zodpovieme všetky vaše otázky. Zvyčajne od objednávky aplikácie izolácie máte do dvoch týždňov izoláciu v dome hotovú. Zima môže pokojne začať, bude teplá a úsporná! |
Fúkané izolácie nie sú na trhu nové, používajú sa už roky. Mnoho majiteľov domov si však vyberá lacnejšie izolanty ako sú vata alebo polystyrén. Možno preto, že ich poznajú, možno preto, že ich majú ich známi. Práve tieto izolanty časom degradujú a potrebujú výmenu. Do ktorej izolácie sa teda oplatí investovať? Náš názor je takýto: určite sa oplatí zvážiť jednorazovú, mierne vyššiu investíciu, z ktorej budete benefitovať celý život. Pozrite si naše referencie. Všetci zákazníci si užívajú tepelný komfort a úžasné vlastnosti fúkanej izolácie. V lete nepociťujú v miestnostiach horúčavy, v zime nemusia prekurovať a šetria energiu. A to ako v novostavbách, tak v starších rodinných domoch. Každý rok im peňaženka aj komfortné bývanie potvrdzujú, že ich rozhodnutie pre fúkanú izoláciu z celulózy bolo správne.
Autor článku: Miroslav Plačko, majiteľ Instalem