V 60. a 70. rokoch 20. storočia bola väčšina domov postavená s dvojplášťovou strechou. Boli to klasické „socialistické kocky“, v ktorých nie je bývanie na vrchom poschodí vždy len príjemné. Dodatočná izolácia však tieto problémy vyrieši.
Nie každý, kto býva v dome v tvare kocky s rovnou strechou vie, že táto strecha sa v skutočnosti odborne nazýva dvojplášťová. Stretávame sa so zákazníkmi, ktorí ju nazývajú iba rovná strecha, prípadne nám povedia, že bývajú v socialistickej kocke (alebo v dome v tvare kocky), a my si už typ strechy vieme rýchlo domyslieť. Dvojplášťové strechy pokrýva väčšinou plech. Vetracie otvory majú z bokov, alebo zhora. Konštrukcia pod strechou je často z dreva. Medzi strechou a stropom najvyššieho poschodia sa nachádza voľný priestor – dutina. Zväčša je však vysoká od 20 do 80 cm, pričom výška sa v rôznych častiach strechy mení a nie je konštantná. Priestor je teda ťažko prístupný, nie je pochôdzny po celej svojej ploche. Tým majú majitelia sťažené možnosti izolovania, ktorým by odstránili problémy s horúčavami či s chladom.
Prvý najčastejší problém: letné horúčavy a prehrievanie poschodiaNezaizolovaná dvojplášťová strecha je hltačom tepla. Rozhorúčený plech všetko teplo prestúpi do obytných priestorov. Kto v „kocke“ býva vie, že na hornom poschodí je počas leta citeľne horší komfort ako na poschodí dolnom. Prehriate priestory sa počas letnej sezóny ťažko v noci vetrajú a majitelia riešia situáciu napríklad klimatizáciou.
|
Druhý najčastejší problém: pocit chladu a topiaci sa sneh počas zimyTak, ako neizolovaná strecha prepustí teplo počas leta dnu, tak ho zase počas zimy prepustí von. Vy kúrite, ale neizolovaný strop a strecha teplo nezadržia. Toto teplo uniká cez strechu von a pre vás to znamená len ďalšie finančné náklady navyše. Možno ste si všimli, že na rovných strechách týchto kociek sa zvykne rýchlo topiť sneh. Dôvodom je práve nesprávna, alebo chýbajúca izolácia.
|
Princíp aplikácie fúkanej celulózovej izolácie spočíva v tom, že priestor nie je potrebné nijak zvlášť vopred upraviť. To znamená, že ak sa fyzicky nevieme dostať do všetkých častí dutiny pod strechou, vôbec to nevadí. Tam, kde sa nedostaneme, dosiahne rúra, cez ktorú je izolácia nafúkaná vo vhodne hrubej vrstve. Fúkaná celulózová izolácia usadne sama, priľne na konštrukciu. Nedegraduje a zároveň umožňuje konštrukcii dýchať, takže zabráni vzniknutiu plesní. Pri fúkaní vieme zaručiť, že hrúbka izolácie bude po celej ploche rovnaká a že sa izolácia dostane aj do ťažko prístupných miest, špár, štrbín.
Rekoštrukciou kocky získate moderné, príjemné bývanie. Strechu izolujte fúkanou celulózovou izoláciou.
Prečo odporúčame celulózovú izoláciu? Pre domy v tvare kocky odporúčame pri izolovaní celulózovú fúkanú izoláciu Climatizer Plus®. Tento druh izolácie má stále izolačné vlastnosti po dobu 50 rokov, takže z dodatočného zateplenia benefitujete naozaj dlho. Fázový posun izolácie Climatizer Plus® je 6,7 hodín pri hrúbke izolácie 25 cm. To znamená, že prestup tepla počas letných dní dnu nastane až po tomto čase. Rovnako v zime dokáže izolácia udržať nakúrené teplo rovnako dlho. |
Celulózová fúkaná izolácia je vhodná aj ako dodatočná izolácia. Je možné aplikovať ju bez potreby odstránenia pôvodnej izolácie. Žiadna z jej funkčných vlastností sa nestratí. V prípade dvojplášťovej strechy pracujete s priestorom, v ktorom je skutočne sťažené pohybovanie a akákoľvek manipulácia s materiálmi. Ukladanie doskovej izolácie alebo sklenej vaty je náročné, nafúkanie izolácie je preto najrýchlejším a najpraktickejším riešením. Práca je hotová za 6 hodín a bez neporiadku.
Fotka z aplikácie fúkanej celulózovej izolácie v priestoroch dutiny pod strechou
A čo ceny? Koľko stojí fúkaná celulózová izolácia? Orientačná cena pre dom s dvojplášťovou strechou („kocka“), pri ploche 100 m2 a hrúbke izolácie 20 cm je 1 400 € s DPH. V cene je už materiál, aj aplikácia izolácie. Pre presnú cenovú ponuku nás kontaktuje kliknutím na tlačidlo nižšie. Pre orientačnú cenu využite našu kalkulačku pre výpočet ceny fúkanej izolácie.
|
Zhrňme si výhody fúkanej celulózovej izolácie pri dvojplášťovej streche
|
Pozrite si referencie, v ktorých uvidíte celý proces aplikovania fúkanej celulózovej izolácie pri dvojplášťovej streche.
Autor článku: Miroslav Plačko, majiteľ Instalem